Deklaracja Dostępności dla strony internetowej https://www.warszawa-targowek.sowa.pl/

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do katalogu internetowego Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

  • Data publikacji strony internetowej: 2022-12-12.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-12-12.

Status zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niespełnione wymagania

  • Nie wszystkie elementy strony są zrozumiałe dla czytników ekranu użytkowników niewidomych.
  • Występuje automatyczne przeładowywanie się formularzy.
  • Strona nie posiada prawidłowej struktury nagłówkowej oraz skiplinków.
  • Część z publikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego.
  • Linki w serwisie otwierają się w tym samym oknie, jednak z uwagi na pewne ograniczenia systemowe mogą się zdarzyć sytuacje, w których będą się one otwierały w nowym oknie nie informując o tym użytkownika.
  • W serwisie niemożliwa jest zmiana języka dla fragmentu tekstu.

Powody braku spełniania wymagań treści

  • Nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
  • Pochodzą z różnych źródeł.
  • Są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt.
  • Opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Oświadczenie sporządzono dnia: 2022-12-12.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2023-01-11.

Skróty klawiaturowe

  • Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Koordynatorem do spraw dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej jest Katarzyna Żółkowska, kzolkowska@multibiblioteka.waw.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 22 814 24 07. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Koordynator ds. dostępności cyfrowej: Piotr Drozdowicz, pdrozdowicz@multibiblioteka.waw.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 22 814 24 07. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich

Dostępność architektoniczna

Czytelnia Naukowa nr I ul. św. Wincentego 85 – lokal usytuowany częściowo na parterze, częściowo na piętrze, winda, na piętrze toaleta dla osób niepełnosprawnych, przy budynku jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ulicy Franciszka Groëra, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 ul. Kondratowicza 23 – lokal na piętrze, schody z balustradą brak dostępu dla osób na wózkach, przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 ul. Rembielińska 6A – lokal na piętrze, schody z balustradą brak dostępu dla osób na wózkach, przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 49 ul. Ziemowita 16 – lokal na parterze, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 Radzymińska 121 (dwa lokale) – lokal na parterze, wejście po schodach oraz platforma dla osób niepełnosprawnych, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 ul. Suwalska 11 – lokal na piętrze, winda obsługiwana przez pracowników po użyciu dzwonka, schody z balustradą, drzwi otwierane automatycznie, przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Multimedialna Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 123 ul. św. Wincentego 64 – lokal na parterze, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym ul. św. Wincentego 85 – lokal na parterze, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, na piętrze budynku toaleta dla osób niepełnosprawnych, przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych od strony ulicy Franciszka Groëra, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 Jórskiego 41 – lokal na parterze (WYSOKI PARTER – 5 SCHODÓW), wejście po schodach oraz podjazd dla wózków przy drzwiach wejściowych, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 ul. Smoleńska 94 – wejście od ulicy Św. Wincentego, lokal na parterze, jeden stopień oraz podjazd dla wózków, dostęp do niego jest bezproblemowy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 ul. Krasnobrodzka 11 – lokal usytuowany na piętrze, winda, przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, w lokalu istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wejściu do biblioteki w skorzystaniu ze zbiorów pomaga bibliotekarz.

Aplikacje mobilne

  • Sowa MOBI - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.com.sokrates.sowamobi&hl=pl&gl=US