Sorting
Source
Katalog centralny
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Proza
(3)
Status
available
(3)
Branch
W2 (Bazyliańska 6)
(1)
W29 (Rembielińska 6a)
(1)
W64 (Radzymińska 121)
(1)
Author
Chwedorczuk Sylwia
(1)
Dąbrowska Maria (1889-1965)
(1)
Flaubert Gustave (1821-1880)
(1)
Micińska Aniela (1908-1992)
(1)
Schulz Bruno (1892-1942)
(1)
Schulz Bruno (1892-1942). Jesień
(1)
Schulz Bruno (1892-1942). Kometa
(1)
Schulz Bruno (1892-1942). Ojczyzna
(1)
Schulz Bruno (1892-1942). Republika marzeń
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
Time Period of Creation
1901-2000
(2)
1918-1939
(2)
1801-1900
(1)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Literatura francuska
(1)
Subject
Burżuazja
(1)
Chłopcy
(1)
Czas
(1)
Dojrzewanie
(1)
Kobieta
(1)
Marzenia
(1)
Małżeństwo
(1)
Ojcowie i synowie
(1)
Pamięć autobiograficzna
(1)
Relacje międzyludzkie
(1)
Rozczarowanie
(1)
Samobójstwo
(1)
Zdrada małżeńska
(1)
Życie codzienne
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1801-1900
(1)
Subject: place
Normandia (Francja ; kraina historyczna)
(1)
Genre/Form
Opowiadania i nowele
(2)
Powieść
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Ludzie stamtąd : cykl opowieści / Maria Dąbrowska ; wstepem opatrzyła Sylwia Chwedorczuk. - Wydanie pierwsze w tej edycji. - Warszawa : Wydawnictwo Margiensy, 2022. - 238, [2] strony ; 21 cm.
(Marginesy Klasycznie)
Zanim przeczytasz Noce i dnie, poznaj Ludzi stamtąd - cykl opowiadań Marii Dąbrowskiej, jednej z najwybitniejszych polskich powieściopisarek. Żona, która nie może się pogodzić ze śmiercią ukochanego, kobieta borykająca się z alkoholizmem męża i syna, niechciana ciąża - problemy, z którymi mierzą się postaci, okazują się zaskakująco aktualne. Akcja wszystkich opowiadań rozgrywa się w majątku Rusocin, a bohaterami są przede wszystkim chłopi i służba. Opisując ich losy, autorka bazowała na swoich wspomnieniach z dzieciństwa. Ludzie stamtąd korespondują ze światem wydanego kilka lat później arcydzieła Dąbrowskiej -powieści Noce i dnie. Zbiór spotkał z się życzliwym przyjęciem krytyki i do dziś - choć nieco zapomniany - jest ceniony przez czytelników. Empatia narratorki posłuży za przewodniczkę po tym świecie, który na mapie fizycznej zająłby niewielki skrawek Ziemi. Na mapie niewiele, ale w życiu osób mieszkających wśród tamtych ogrodów, pól i zagród niemal wszystko. Cały świat przy jednej niewybrukowanej drodze. Ale nie jest to świat ubogi w przeżycia. Te są przejmujące, intensywne. Ze wstępu Sylwii Chwedorczuk Maria Dąbrowska (1889-1965) - urodziła się w Russowie koło Kalisza. Studiowała nauki przyrodnicze oraz socjologię i ekonomię w Lozannie i Brukseli. Chętnie angażowała się w sprawy publiczne, głównie związane z oświatą i obroną swobód obywatelskich, w publicystyce dużo miejsca poświęcała problemom wsi i spółdzielczości. Od 1918 roku pracowała w Ministerstwie Rolnictwa. Debiutowała w 1913 roku opowiadaniem We Francji - ziemi cudzej. W połowie lat dwudziestych zajęła się wyłącznie twórczością literacką, która szybko przyniosła jej uznanie. Wydała tomy opowiadań: Uśmiech dzieciństwa (1923) i Ludzie stamtąd (1925). Szczególnym powodzeniem cieszyła się napisana z epickim rozmachem powieść Noce i dnie (1932-1934). Po wojnie Dąbrowska wydała tom opowiadań o tematyce współczesnej Gwiazda zaranna (1955). Zmarła w 1965 roku w Warszawie. Po jej śmierci opublikowano jeszcze niedokończoną powieść Przygody człowieka myślącego oraz Dzienniki, które prowadziła przez blisko pół wieku.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 821-3 pol. (1 egz.)
Book
In basket
Pani Bovary / Gustave Flaubert ; przełożyła Aniela Micińska. - Wydanie pierwsze w tej edycji. - Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2022. - 430, [2] strony ; 21 cm.
(Marginesy Klasycznie)
Dostępna również jako e-book.
Emma dzieciństwo spędziła w klasztorze. Wtedy też przeczytała powieści, które rozbudziły w niej pragnienie życia w lepszym, bogatszym świecie. Choć Karol Bovary nie jest idealnym kandydatem, z małżeństwem z nim młoda kobieta wiąże spore nadzieje. Szybko jednak przeżywa gorzkie rozczarowanie codziennością, a nuda i rutyna pchają ją w ramiona kolejnych kochanków w poszukiwaniu spełnienia. Emma porzuca konwenanse, kreuje swój świat, odległy od realnego, i stopniowo pogrąża się w szaleństwie. Tymczasem jej mąż pozostaje błogo nieświadomy i ślepy na to, co dzieje się z nieszczęśliwą żoną. Pani Bovary w chwili publikacji wywołała skandal obyczajowy, a po kilku latach została wpisana do indeksu ksiąg zakazanych. Dziś zalicza się ją do najwybitniejszych osiągnięć realizmu psychologicznego w literaturze.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 821-3 fr. (1 egz.)
Book
In basket
Sklepy cynamonowe i inne opowiadania / Bruno Schulz; ilustracje Bruno Schulz. - Wydanie piersze w tej edycji. - Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2022. - 243, [5] stron : ilustracje ; 21 cm.
(Marginesy klasycznie)
Poetyckie opowiadania Brunona Schulza zebrane w tomie. Sklepy cynamonowe są uznawane za jedno z najoryginalniejszych dzieł literatury polskiej, jednak tuż po publikacji wywołały sprzeczne emocje: od krytyki ze strony politycznej prawicy po zachwyty takich twórców jak Zofia Nałkowska, Julian Tuwim czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W czasach stalinowskich twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana, a po 1956 roku za sprawą Jerzego Ficowskiego została odkryta na nowo. Do dziś opowiadania te przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a Ulica Krokodyli doczekała się też ekranizacji w reżyserii braci Quay. Autor - skromny malarz i nauczyciel rysunku - z dnia na dzień dołączył do grona najbardziej rozpoznawalnych pisarzy tamtych czasów. Nowe wydanie klasycznego dzieła Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji Sklepów cynamonowych: Jesień, Republikę marzeń, Kometę oraz Ojczyznę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 821-3 pol. (3 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again